Lichořeřišnice větší je výborný lék
Tato popínavá jednoletá bylina (lat. Tropaeolum majus), lidově také řeřicha kapucínská pochází z Jižní Ameriky, kde její léčivé účinky využívali od nepaměti peruánští Indiáni. Po objevení Ameriky se dostala do Evropy a poté se rozšířila do dalších koutů světa, kde ji stejně jako u nás nalezneme v přírodě planě rostoucí. Zprvu byla vysazována do zahrad a parků jako okrasná rostlina, později se začala pěstovat pro své léčivé vlastnosti. Bylina je výjimečná svými antivirovými a antibakteriálními účinky, díky nimž se jí přezdívá „rostlinné antibiotikum“. Působí proti celé řadě zánětlivých onemocnění, ovšem její „specializací“ jsou potíže urogenitálního ústrojí.
S jakými neduhy si tedy lichořeřišnice větší dokáže poradit nebo může být při jejich léčbě nápomocna?
· Záněty močových cest a ledvin
· Záněty vaječníků a prostaty
· Nachlazení, bolesti v krku, záněty horních cest dýchacích
· Chřipka, angína, záněty ústní sliznice
· Napadení stafylokokovými, streptokokovými a salmonelovými bakteriemi
· Akné, opary
· Lupy, vypadávání vlasů
· Žaludeční vředy
· Hojení menších poranění
· Zácpa a zažívací potíže
· Migréna, bolesti svalů
Tato léčivka se navíc dá zpracovat a využít téměř celá – listy, lodyha, květy a také semena. V lékárně či u bylináře ji lze zakoupit ve formě tablet, kapek, tinktury nebo čaje, ovšem tuto nenáročnou bylinku si také můžete jednoduše vypěstovat na zahrádce i v truhlíku, na zimu nasušit a mít ji tak stále po ruce. Čaj vylouhovaný z listů je výborným preventivním prostředkem pro posílení imunity organismu a má blahodárný vliv na zrak a pokožku. Pravidelné koupele s několika hrstmi nasušené byliny upravují menstruační cyklus. Čerstvě vymačkaná šťáva z listů obsahuje velké množství vitamínu C, a proto je vynikající při prvních příznacích nachlazení. Gurmáni a milovníci netradičních chutí mohou přidat čerstvě nasekané listy do zeleninového salátu, který tím získá peprnější příchuť nebo je spařit a upravit jako špenát.
Zajímavostí a hlavně výhodou lichořeřišnice je, že ji mohou užívat také těhotné a kojící ženy, neboť u ní nebyly prokázány žádné vedlejší účinky a nehrozí ani předávkování. Rostlina se také úspěšně využívá ve veterinární praxi pro léčbu zánětů u zvířat.
Návod na přípravu čaje: 1 lžičku usušených listů zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte 10 minut vylouhovat. Pokud připravujete čaj z čerstvé rostliny, přidejte lžičku nasekaných listů navíc.