16
Bře
Bude mít Facebook vlastní kryptoměnu?
Jeden pokus už tu byl
Pokud by se tato zpráva zakládala na pravdě, nebyl by to první pokus společnosti Facebook, jak proniknout do světa virtuálních platidel. Už v roce 2009 tu byl pokus zavést tzv. Facebook Credits. Šlo o systém, který umožňoval nákup a prodej virtuálních komodit, nákup kreditů byl možný pomocí vybraných kreditních karet a celý projekt nakonec firma odpískala.
Nový systém, nové výzvy
Facebook coby firma prochází aktuálně velkou organizační změnou, snad největší od svého založení. A nově měl vzniknout také malý tým, který se bude intenzivně věnovat výzkumu blokových technologií a možnosti jejich využití právě pro tuto sociální síť.
Celá skupina by se měla soustředit kolem osoby Davida Marcuse, bývalého Šéfa Facebookového Messengeru. Ten přímo na svém účtu zveřejnil příspěvek v tom smyslu, že tento úkol považuje za velkou výzvu.
Sám Mark Zuckerberg před několika měsíci prohlásil, že prozkoumat možnosti kryptoměn a blokových technologií vůbec jsou pro něho „osobní výzvou“. Lze tedy předpokládat, že největší sociální síť, která „disponuje“ více než 2 miliardami uživatelů po celém světě, se o vytvoření virtuálního platidla a jeho zavedení pokusí.
Oficiální vyjádření
Navzdory tomu je oficiální prohlášení mluvčího společnosti – a jistě ne náhodou – k této problematice poměrně neurčité. Potvrzuje sice vznik oné malé výzkumnické skupiny, ale dodává, že Facebook se podle něj nezajímá o tyto technologie o nic víc než ostatní společnosti.
Tato skromnost je jistě na místě – už z toho důvodu, že než by byla schopná obstát v konkurenci dalších virtuálních měn, musela by urazit pořádný kus cesty. Rozhodně ale bude zajímavé její případný vývoj a změny s ním spojené sledovat.
Bezpečnost
Blokové technologie jako takové by ale mohly významně pomoci Facebooku z aktuální bryndy, a tou je problém s ochranou dat. V této chvíli je totiž veškerý obsah této sítě centralizován, tedy sbírán a shromažďován na firemní servery – a ty se tak stávají nejslabším bezpečnostním článkem. Zavedením blokových technologií do platformy sociální sítě by naopak došlo k jejich decentralizaci, a tím i mnohem efektivnějšímu zabezpečení.