O výhodách vrtáků s kuželovou stopkou
Vrták je nástroj, který dobře znají již malé děti, tedy alespoň v domácnostech, kde jejich tatínkové mají ve své domácí dílně vrtačku, a provádí s ní běžné pracovní úkony. S vrtáky se děti později seznamují i ve škole, kde bývají součástí pracovního vyučování. Je to totiž nástroj relativně levný, a s nímž se také snadno pracuje. Nepotřebujete k tomu žádné mimořádné znalosti a dovednosti a vrtáním můžete pověřit prakticky kohokoli.
Vrtáky však vykazují také jednu zásadní nevýhodu, a sice jsou to poměrně nepřesné nástroje. Ta nepřesnost je způsobena pouhými dvěma protilehlými břity, které se otáčením kolem osy zařezávají do obrobku, čímž vzniká trochu excentrický tvar otvoru, a také nemá dostatečně hladký povrch. Jestliže byste tedy chtěli zhotovit otvor velmi přesný, dokonale kruhový a hladký, museli byste na to využít výhrubníky a výstružníky, které již mají po svém obvodu více břitů, odebírají jemnější třísku a díky více břitům se také zajistí přesnější tvar kruhu vzniklého otvoru.
Vraťme se ale ještě k vrtákům ve strojírenské výrobě či údržbě. Tam se mohou používat vrtáky s válcovým dříkem, ale častější způsob vrtání je pomocí vrtáků s kuželovou stopkou I nástroje. Jedním z problémů při vrtání otvorů je totiž upnutí nástroje, a je známo, že sklíčidlo, které upne vrták s válcovým dříkem pouze ve třech bodech, vykazuje větší nepřesnost při vrtání, ve srovnání s kuželovým dříkem vrtáku, který zapadne do upínací hlavy s morse kuželem. Kuželový dřík do kuželového otvoru zapadne po celém povrchu a vrták se pak otáčí méně excentricky ve své podélné ose.
Vrtáky s kuželovou stopkou se mohou vyrábět i větších průměrů, což je u válcových dříků větší problém s ohledem na nepřesnost vrtání, a toto si uvědomuje každý zkušený strojař. S vrtáky s kuželovou stopkou se pak také setkávají učni a žáci středních odborných škol, kteří se učí rozpoznat jejich výhody vůči běžným vrtákům s válcovým dříkem.