Ucpaný odpad v domácnosti – to je prevít
O odpadech v domácnosti nevíme, dokud se neucpou. Je to jedna z věcí, na kterou s velkou pravděpodobností vůbec nemyslíme, ani když zrovna stojíme u kuchyňského dřezu nebo v koupelně u umyvadla, a čistíme si zuby. Připadá nám to samozřejmé, možná až dětinsky naivní a hloupé, když voda kamsi odtéká, a my ani vlastně nevíme, kam.
V okamžiku, kdy se odpadní tekutina začne hromadit v kuchyni a v koupelně, nebo dokonce na toaletě, se stává nejvyšší prioritou její odstranění (tedy samozřejmě, pokud zrovna neřešíme ještě prioritnější katastrofy, jimiž jsou úrazy, náhlá onemocnění nebo požár. Odkládáme v tuto chvíli zábavu na neurčito, a hledáme řešení.
Nejdůležitější je prevence
Prvořadé je neházet do odpadu to, co tam nepatří, není to koš na odpadky, který pohltí cokoli, co mu nabídneme. Nesmíme tam odhazovat kosti, tvrdé odřezky od ovoce a zeleniny, zejména ty zdřevnatělé kousky, papírové i plastové obaly, hygienické tampony, vatu, papíry do tiskárny a z poznámkových bloků a v podstatě veškerý papír kromě toaletního. Dokonce ani ubrousky by neměly končit v záchodové míse a jejich úlomky v kuchyňském dřezu. Spolu s běžným odpadem totiž vytvoří nepropustnou zátku a tu pak prorazí možná jedině instalatér, a zbytečně platíte za servis a havarijní výjezd.
Zkuste to s obyčejným louhem
Již desítky let se prodává osvědčený přípravek pro likvidaci usazenin v odpadech pod mnoha obchodními (výrobními) názvy. Velmi často se mu přezdívá „krtek na odpady“. Je to v podstatě jen a pouze hydroxid sodný, nic jiného za tím nehledejte, a tak bohatě postačí, když si koupíte kilové balení hydroxidu sodného v podobě sypkého prášku či granulí a vyjde vás to levněji.
Buďte však opatrní, u všech přípravků na této bázi jde o velmi koncentrovanou a silnou zásaditou látku (louh), která může způsobit popáleniny. Musíte hlavně tyto přípravky ukládat mimo dosah dětí a zvířat.